Vostok Europe Atomic Age

Vostok Europe Atomic Age

Nowa kolekcja litewskiego producenta zegarków Vostok Europe Atomic Age nawiązuje do rozwoju techniki jądrowej. Wspomniany rozwój rozpoczął się w 1942 roku, uruchomieniem pierwszego reaktora jądrowego - Chicago Pile-1. W 1945 roku zdetonowano pierwszą broń jądrową, kończąc II wojnę światową i dając impuls do rozwoju przemysłu nuklearnego, który niewątpliwie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka.

Atomowi Ludzie

 Kolekcja zegarków męskich Vostok Europe Atomic Age została podzielna na trzy linie, nawiązujące do trzech postaci kojarzonych z rozwojem ery atomu.

Enrico Fermi (1901-1954) to amerykański fizyk oraz twórca wspomnianego wyżej pierwszego reaktora jądrowego Chicago Pile-1. Fermi został okrzyknięty "architektem bomby atomowej oraz ery nuklearnej". W 1938 roku otrzymał on Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za znaczący wkład w rozwój teorii kwantowej, mechaniki statystycznej, a także fizyki jądrowej oraz cząstek elementarnych.

Robert Oppenheimer (1904-1967) to szef laboratorium w Los Alamos oraz tzw. "ojciec bomby atomowej" - to miano uzyskał w uznaniu za duży wkład pracy w Projekcie Manhattan, w ramach którego opracowano pierwszą broń jądrową. Po zakończeniu II wojny światowej został on przewodniczącym Generalnego Komitetu Doradczego a także Komisji Energii Atomowej Stanów Zjednoczonych. Swoje stanowisko Oppenheimer wykorzystał do jak największej kontroli nad energią jądrową aby zapobiec rozprzestrzenianiu broni jądrowej oraz zbrojeń jądrowych z ZSRR.


Andriej Sacharow (1921-1989) to radziecki fizyk jądrowy, dysydent oraz laureat Nagrody Nobla. Swoje działania kierował na rozbrojenie, walkę o pokój i prawa człowieka. Sacharow był głównym konstruktorem radzieckiej broni termojądrowej, z czasem jednak stał się orędownikiem swobód obywatelskich oraz reform w Związku Radzieckim, za co był prześladowany przez zwolenników władzy. Właśnie dzięki tym wysiłkom Sacharow w 1975 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Vostok Europe Atomic Age

Cała kolekcja to dziewięć referencji podzielonych równo na trzy linie: Fermi, Oppenheimer oraz Sacharow. Koperty wszystkich modeli posiadają szerokość 48mm oraz grubość 19,7mm, wykonane są ze stali szlachetnej i spośród innych wyróżnia je unikalna techno-futurystyczna wielokątna forma. Tarcze w kolorze zależnym od modelu chronione są przez szkło mineralne utwardzone typu K1. W zależności od modelu zegarki zawieszone są na stalowych bransoletach, silikonowych, bądź skórzanych paskach. Wodoszczelność na poziomie 20ATM w połączeniu z zakręcanym deklem i koronką pozwala na eksplorację podwodnych głębin. Wszystkie zegarki sprzedawane są w dedykowanym Dryboxie. W zależności od linii zegarki różnią się kolorystyką oraz mechanizmem. Zegarki Sacharow Line działają w oparciu o japoński mechanizm Seiko Epson VK64, który jest hybrydą mechanizmu kwarcowego oraz mechanicznego, z komplikacją chronografu. Linia Oppenheimer to kwarcowe multifunkcyjne modele z chronografem, datownikiem, wiecznym kalendarzem, alarmem oraz 24 godzinnym wskazaniem. W czasomierzach Linii Fermi zastosowano automatyczny mechanizm GMT Seiko NH34 z 41 godzinną rezerwą chodu. Każdy model z kolekcji Vostok Europe Atomic Age jest limitowany do 3000 sztuk.

ZOBACZ CAŁĄ KOLEKCJĘ