CERTINA DS-2 czyli powrót do przeszłości

CERTINA DS-2 czyli powrót do przeszłości

Szwajcarska marka Certina od lat jest znana z produkcji ponadprzeciętnie wytrzymałych zegarków. Opracowała i opatentowała swój system DS (Double Security) w 1959 roku. Certina DS była odporna na wstrząsy, wodoszczelna oraz odporna na wahania temperatur i ciśnienia. W te zegarki byli wyposażani uczestnicy wypraw wysokogórskich i wszystkie sprawdziły się w tych trudnych warunkach doskonale. Certina DS-2 w 1968 roku poszła krok dalej. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia, mechanizm w kopercie został umieszczony na grubym gumowym pierścieniu absorbującym wstrząsy. Co ciekawe w taki pierścień zostały wyposażone pierwsze modele DS, jednak do dzisiaj nie zachowało się dużo źródeł, które by o tym mówiły. Do mocowania mechanizmu posłużyły mocniejsze niż standardowo śruby. Dla ochrony koronki przed uszkodzeniem była ona częściowo wpuszczona w kopertę zegarka. O jakości zabezpieczeń wprowadzonych przez Certinę świadczy fakt, że często zegarki które zachowały się do dzisiaj przedstawiają co prawda opłakany stan zewnętrzny, jednak ich mechanizmy pracują idealnie.

Certina DS-2 2022 ma szerokość 40 mm. Modele z 1968 roku miały szerokość 38,5 mm. W 1973 roku powstał natomiast model z mechanizmem kamertonowym, którego szerokość wynosiła 43,5 mm. W tamtych latach musiał być jednym z największych zegarków naręcznych. Tak więc często powielane twierdzenie, ze aktualny model jest powiększony w stosunku do pierwowzoru jest tylko częściowo prawdziwe. Można raczej powiedzieć, że jego wielkość została uśredniona. Masywna beczułkowata koperta przypomina swoją budową żółwia, będącego logiem i znakiem rozpoznawczym marki. W porównaniu do pierwowzoru, na olbrzymi plus należy zaliczyć szkło ponieważ w aktualnym otrzymujemy sferyczne szkło szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksową. Szafir został tak uformowany, że do złudzenia przypomina hesalit z pierwowzoru. Proste wskazówki oraz indeksy wypełnione substancją świecącą zapewniają bardzo dobry odczyt aktualnej godziny w każdych warunkach oświetleniowych.

Dekiel jest zakręcany i transparentny. Szkoda jednak, że Certina nie zdecydowała się na pełny dekiel, jak w zegarku z 1968 roku.

W modelu DS PH500 jakoś się udało... DS-2 Powermatic 80 możemy kupić na bransolecie typu mesh lub na paskach syntetycznych, które powstały z plastikowych odpadów wyłowionych z oceanów. Sercem zegarka jest mechanizm automatyczny ETA Powermatic 80. jak sama nazwa wskazuje zapewnia on osiemdziesięcio godzinną rezerwę chodu. Zastosowano w nim także nową sprężynę włosową Nivachron™ wykonaną na bazie tytanu, wytrzymałą, odporną na wahania temperatury i pola magnetyczne.

Certina DS-2 Powermatic 80 wpisuje się w aktualny trend powrotu do „normalnych” wielkości zegarków. Zegarków bardzo dobrze wykonanych, ułatwiających codzienne życie. Gustowny i wygodny, przyciągający uwagę swoją oryginalnością a nie rozmiarem. Jest zegarkiem, który z pewnością przyciągnie do siebie indywidualistów. Trzeba również zaznaczyć, że jest reedycją bardzo udaną, na miarę Certiny DS-1 z 2009 roku.

 

ZEGARKI W NASZYM SKLEPIE