VRATISLAVIA CONCEPTUM – Historia zamknięta w zegarku
Polska marka zegarmistrzowska stworzona przez pasjonatów dla pasjonatów zegarków. Firma powstała we Wrocławiu skąd pochodzą założyciele. Stąd też pierwszy człon nazwy – Vratislavia. Zegarki tworzone przez wrocławską manufakturę są seriami limitowanymi. Krótkie serie szybo znikają, ale z drugiej strony producent musi tworzyć nowe wzory, co przekłada się na różnorodność proponowanych modeli. W portfolio marki znajdziemy wiele typy zegarków; eleganckich, sportowych, czy do nurkowania. Każdy z modeli został zaprojektowany i skonstruowany z najwyższą dbałością o szczegóły. Vratislavia Cocnceptum zaopatruje się w podzespoły na całym świecie, w tym w Polsce. Za odmierzanie czasu w zegarkach odpowiadają wysokiej klasy mechanizmy kwarcowe, stosowane głównie w zegarkach z chronografem. Dzięki temu cena końcowa produktu idealnie odpowiada polskim realiom zarobkowym. W zasadzie każdy, kto tylko zapragnie zostać posiadaczem świetnej jakości zegarka, może sobie na niego pozwolić. Co ciekawe, za niską ceną idzie wysoka jakość wykonania. Koperty są ze stali szlachetnej, odporne na zarysowania szkła szafirowe z wewnętrzną lub obustronną powłokę antyrefleksową. W większości modeli są sferyczne. Paski z naturalnej skóry i bransolety ze stali szlachetnej. Możemy również spotkać powłoki PVD oraz wyjątkowo trwałe i trudne w nakładaniu DLC. Vratislavia Cocnceptum w większości swoich zegarków stosuje, najbliższe sercu każdego zegarkomaniaka, mechaniczne mechanizmy z naciągiem automatycznym. Również w tym przypadku jakość stoi na najwyższym poziomie ponieważ są to przeważnie Miyota-Citizen 9015 – japońska odpowiedź na szwajcarski ETA 2892 – uważany za najlepszy mechanizm automatyczny produkowany seryjnie. Cal. 9015 jest zaliczany przez japońskiego producenta do linii Premium Automatic. Jego rezerwa chodu wynosi 42 godziny, posiada funkcję stop sekundy, naciągu automatycznego i manualnego, datownik, sekundy, minuty i godziny. Częstotliwość wibracji balansu wynosi 28800 na godzinę. Posiada także 24 kamienie łożyskujące.
Przejdźmy jak mówi producent do „Historii zamkniętej w zegarku”
Każdy z modeli, jego projekt zostały podporządkowane wydarzeniu, historii, wynalazkowi, trendom czy architekturze.
Vratislavia Conceptum Formmeister 39 Atumatic
Klasyczny, elegancki zegarek zaprojektowany w stylu Bauhaus. Poza czystą formą uwagę przykuwa dekiel zaprojektowany przez arch. Piotra Trojniela. Wykonany techniką lustrzaną na szarym tle pod nieprzeziernym szkłem. Przedstawia ikonę Wrocławia i modernizmu XX wieku, zarys Domu Handlowego Kameleon, dawniej Domu towarowego Rudolfa Petersdorffa. Modele dostępne są z białą, granatową i bordową tarczą.
Vratislavia Conceptum Heritage Chrono S.14
Jak sama nazwa wskazuje projekt zegarka został stworzony w oparciu o zegarki wykorzystywane w motosporcie lat 70tych. Charakterystyczna beczkowata koperta, proste wskazówki, grube indeksy, pasek z otworami typu „Rally” oraz grawer na deklu nie pozostawiający wątpliwości czemu dedykowany jest ten sportowy zegarek.
Vratislavia Conceptum Chronohistoria
Zegarek odnosi się do zapomnianej historii Wrocławia jako miasta portowego i handlowego które było ważnym punktem na szlaku żeglownej Odry. Projekt tarczy nawiązuje do starych zegarów pokładowych na statkach będących niezwykle pomocnymi przy nawigacji.
Vratislavia Conceptum Retrosport 01 Automatic
Kolejny model poświęcony motoryzacji lat 70tych. Bardzo oryginalny projekt wykorzystujący do odczytu czasu tylko jedną wskazówkę. Przez takie rozwiązanie dokładność wskazań wynosi 5 minut, jednak po nabyciu doświadczenia czas można odczytywać z dużo większą dokładnością. Tarcza zegarka inspirowana jest tarczą obrotomierza z epoki.
Vratislavia Conceptum Klingert 1797
Zegarek przeznaczony do nurkowania. Można powiedzieć, typowy „Diver”, jednak geneza jego powstania kryje się za nazwą „Klingert 1797”. Karl Klingert urodził się we Wrocławiu, a to dzięki czemu został znany, to skafander nurkowy, który opracował i przetestował w 1797 roku.